22 Ekim 2010: "İmran Ailesine Giriş"

Dua, insanın ilk sözü ve son sözüdür. Dua ile insan, adam olur, kul olur, kulluk tacını giyer ve Rabbini memnun eder. Bu Aziz Kur’an, Kelamullah’tır. Ayetlerinde sık sık duaya rastlarız. “ Elhamdülillah ” diye başlar bu Aziz Kitap. Son duanızı ise, cennete girdiğiniz ilk anda yapacaksınız. Bu, kişinin kulluk anlamında son noktayı koyuşudur. “   وَآخِرُ دَعْوَاهُمْ أَنِ الْحَمْدُ لِلّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ     ”

Bu Kur’an, Allah’ın laflarıdır, sözleridir. Kendisi için lafa gerek yok, “O’na laf yok”. Laf, sana lazım, Allah’a değil. Yüce Allah, bu Aziz Kitabını bize gönderdi. Allah, ibadet eden değil, ibadet edilendir. Allah tilavet eden değil, tilavet olunandır. Biz,  O’nun kelamına, vech-i saadetine, O’nu duymaya muhtacız. O can vermese sana, sen cansız kalırsın.

Bu aziz kitap işin başıdır. İşten kasıt emirdir. (Arap dilinde, “iş” anlamına gelen “emir” kelimesinin çoğulu “umûr” kelimesidir.) Umurunda mı senin? Umurunda olacak, çünkü âmirin var senin. Sen memursun. Eğer senin umurunda değilse, sen, şeytanın umurundasın. Şeytanın umuruna koşarak gidersen, memuru olursun onun. Sorsan insanların çoğuna, şeytanın kucağında olduğunu kabul etmez.

İman geliştikçe, manevi olarak insanın imanındaki unsurlar, kurşun dökmüş gibi kenetlenir birbirine. “  كَأَنَّهُم بُنيَانٌ مَّرْصُوصٌ  ”Ama unutmayın ki, şeytanın da kurşun dökmesi vardır. Yüce Hak ne yaparsa, onun tersini yapar şeytan. Ama bunları göz boyayarak yapar. Hilesi, düzeni, planı, projesi vardır. Nefsi ikna eder. Din yönündeki ulular, kalbi ikna ile, (tasdik ile) uğraşırlar. İblis de, nefsi tasdik ile uğraşır. İblisin nasibi nefistedir. Ruhanilik, ruhtadır.

Kulluğun ilk sözcüğü, “  الْحَمْدُ للّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ   ” dir. Kul olanın ağzına yakışan mübarek söz budur. “ el-hamd” Yüce Hakkın “Hamid” isminden coşan bir kelimedir. Hamîd olan Allah’ın isminin tecellisi kulda hamd ü sena ile vücut bulur. Hamd, sevgiden doğan övgüdür ve Allah’ındır. Başkasının olamaz. O’nundur ve O’na döner. “  وَإِلَيْهِ يُرْجَعُ الأَمْرُ كُلُّهُ   ” Sevgiden doğan, aşktan doğan, ilgiden ve alakadan neşet eden sena, Allah’ındır. O, âlemlerin Rabbi, sahibi, idarecisi, mürebbisi. “ Elhamdülillah ” de ki, mahmûd olasın.

Mürsel olmalısın, mürsilden istekte bulunmalısın. İstemeyene bir şey vermezler. Senin işin ne bu âlemde? Dolmaya geldin sen. Doldukça onarsın.

Bir şey olmakla adam olamazsın, çok şey olmalısın.  “   هَلْ أَتَى عَلَى الْإِنسَانِ حِينٌ مِّنَ الدَّهْرِ لَمْ يَكُن شَيْئًا مَّذْكُورًا    ”                                                  

Haşir günü, mü’minin bahar günüdür. Burada ektiğin, orada karşına çıkacak. “   يَوْمَ تَجِدُ كُلُّ نَفْسٍ مَّا عَمِلَتْ مِنْ خَيْرٍ مُّحْضَرًا وَمَا عَمِلَتْ مِن سُوَءٍ ”

Kötülük de iyilik de, her ikisinin de kökü içeridedir. Kabirde, senin ölümünle kötülüklerin dirilecek. Orası, yok oluş yeri değil, daha da varlıklı olmanın yeridir.

Sen, anladığın kadarıyla adamsın. Ne zamana kadar onun bunun serpuşunu başına geçireceksin? Ne zamana kadar onun bunun lafıyla yol alacaksın? İnsan, ancak ölüm ile kendini bulur. Allah’ın er kulları, gece gündüz çalışırlar ve onlar Allah’ın inayeti ile (bu dünyada iken) kendilerini bilirler ve bulurlar.

Ölüm ile yeni bir hayata başlarsınız. Bu yüz, maske. Burada imtihan bitesiye, onun işi bitmiştir artık. Dünyada kazandığın artık karşına çıkacak. Yüce Allah, kendinden ve senden söz eder. Bu Kitap, “sen ve ben” kitabıdır. Aranızda ne kadar yakınlık oluşursa, o kadar güzel oluyorsunuz, o kadar zengin oluyorsunuz demektir. Ne kadar okursan o kadar kendini öğrenirsin.

 

Üç boyutta yer alan bir duadan söz ediyoruz. Başlangıç, yaşam, kapanış. Namaza, dua ile başlarsın, dua ile bitirirsin. “  الْحَمْد  ” diye başlarsın, “  أَعُوذُ بِرَبِّ النَّاسِ    ” diye bitirirsin. Çünkü sen, yüce ustanın elinden çıktın. Elhamdülillah de. Sonunda da, “ euzü  ” de, çünkü şeytan bekliyor. Son nefesini Allah adına mı vereceksin, şeytan adına mı vereceksin? İnsan olarak ölebilmek…Her babayiğit, insan olarak ölemez.

Bu Aziz Kitabı izleyenler, dua hazzı ile hazlanırlar, tesbih nazı ile nazlanırlar ve böylece Ya Allah, Bismillah diyerek yücelik devletine yol alırlar.

Kur’an’ın özeti, Bakara Suresi. Bunun da özeti, Fatiha Suresi. İtikat bakımından Kur’an’ın özü, İhlas Suresi. Kıyamet açısından, Tekasür Suresi.

Bakara sure-i celilesi bir dua ile bitmektedir. Sanki insan, Bakara sure-i celilesi içerisinde canlılık pozisyonunu hayvan kategorisinde değerlendirmiş. Hayvânât içerisinde “inek” seviyesine gelmiş ve bu sure-i celilede bir yalvarış ile boyut değiştirme olayı gerçekleşmiş. Bir üst makam, İmran Ailesi…Bu dualar ki, alemlere giriş ve çıkışın anahtarlarıdır. Dua ile İmran Ailesi’nin içine giriş yapabileceksin. Amenerrasûlü ile kişi, hayvan(inek) olmaktan kurtulur, âl-i İmran’a dahil olur.

Sen kendini bir şeyin yerine koymazsan, o yeri asla çözemezsin.

Cennet, huzur dolu insanların, mükemmel insanların yaşadığı alem. Dünya, sefiller diyarı, alçaklar diyarı. Bu alemdekilerin çoğu negatiftir, pozitif olanlar çok azdır. Adem; yerini, makamını unuttu ve hayvanların arasına katıldı.

Nedamet, kendine gelişin alametidir, uyanış alametidir. İnsanın unutması kendini kaybediş demektir. Kaybedişin bir türüdür unutmak.

“  رَبَّنَا لاَ تُؤَاخِذْنَا إِن نَّسِينَا أَوْ أَخْطَأْنَا   ”

Ey Rabbimiz! Yanılırsak, unutursak ve hata edersek bizi cezalandırma. Ey Rabbimiz! Bizi sorgulama. Çünkü senin sorgulaman da, bizim canımızı yakar. Muaheze, yakalayıp huzuruna getirme olayıdır. O boyuta gelmeden bizi bağışla! Bu, işin sûri kısmıdır, birinci boyuttur. Bu, nedamet açısıdır. İnsan olduğunu unutma neticesinde, kendine geliş ve peygamberin peşine düşmektir.

Kötülerin cehennemdeki konumu, dünyada yaptığı kötülük türüyledir.

             “ جَزَاء بِمَا كَانُوا يَعْمَلُونَ  ” “ … جَزَاء وِفَاقًا   ”

 Kulluk yap O’na, efendilik değil! Allah’a karşı efendilik taslanmaz. Allah’a, ancak kul olarak yönelmelisin. Önemli olan, bu günde kul olarak yaşamaktır. Bugün kul olmalısınız. Kulların serzenişidir bu… “  وَاعْفُ عَنَّا وَاغْفِرْ لَنَا وَارْحَمْنَآ أَنتَ مَوْلاَنَا    ”

“  فَانصُرْنَا عَلَى الْقَوْمِ الْكَافِرِينَ   ” “ el- kafirin” Bu kelimede zararlı mikroplar da vardır. Faydalı şeyleri örten her şey, negatif şeylerin hepsi, küfür kelimesinin altında yatar. Bu duayı yaparken “ vücudumdaki mikroplara karşı benim yardımcım ol, beni koru” bu manayı da kastedin. Senin zararına kast eden ne kadar zararlılar varsa, bu duanın kapsamına dahildir.

Birinci boyut, nedamet boyutuydu. Bu duamızın kabulüyle İmran ailesine dahil olursun.

Paylaş...

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

47 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

Instagram

Üye Girişi

Fotoğraf Albümü

  • Kategori: Anma Haftası 2017
  • Kategori: Anma Haftası 2016
  • Kategori: Anma Haftası 2015
  • Kategori: Anma Haftası 2014

          gulhan_37