3 Mayıs Türkçülük Günü Paneli

3mayis-2

Türkiye Kamu Çalışanları Kalkınma ve Dayanışma Vakfı (TÜRKAV) Kastamonu Şube Başkanı Doç. Dr. Cevdet Yakupoğlu, Türk kelimesiyle oynanması halinde dünyanın sarsılacağını ve bundan diğer milletlerin daha çok zararlı çıkacağını söyledi.

TÜRKAV tarafından Belediye Konferans Salonu’nda “3 Mayıs Türkçülük Günü” dolayısıyla bir panel düzenlendi. TÜRKAV Başkanı Doç. Dr. Cevdet Yakupoğlu başkanlığındaki panelde Doç. Dr. Serhat Yılmaz “Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Türkçülük Fikir Akımının Gelişimi”, Yrd. Doç. Dr. Yasin Şerifoğlu “Türk Sözünün Anlamından Hareketle Türk Milleti Kavramı” ve emekli eğitimci Celal Ünal da “3 Mart 1944 Türkçülük Davası” başlıklı konuşmalar yaptı.

TÜRKAV Kastamonu Şube Başkanı Doç. Dr. Cevdet Yakupoğlu, böyle bir program yapmadaki amaçlarının Türkiye ve dünyadaki o dönem hadiselerinin bugün daha iyi tahlil edilebilmesini sağlamak olduğunu ifade etti. Yakupoğlu, “Türk milliyetçisi oldukları ve Türkiye’nin milli menfaatlerini savundukları halde 3 Mayıs 1944 ve sonrasında tutuklanıp işkence görenleri, toplumdan dışlananları, işten çıkarılanları, Türk milletinin bekası ve milli menfaatleri uğruna kendini feda edenleri, Türkçülük fikrinin gelişmesine katkı sağlayanları anmak, günümüzde tartışmaya açılan ve aşağılanmak istenen ‘Türk, Türk milliyetçiliği, Türk milleti, Türkiye, Türkiye Cumhuriyeti vb.’ kavramların boş değerler olmadığını anlatmaktır. 1944’te Türkçülük davası sonucunda hapse mahkum edilip, 1,5 yıl yattıktan sonra aklanan Türk milliyetçilerinin ruhu şad olsun” dedi.

Yakupoğlu, Türk kelimesiyle oynanmaması gerektiğini, oynanması durumunda yer yerinden oynayacağını belirtti. Yakupoğlu, “Çünkü dünyadaki diğer milletlerin de kimlikleri ortaya çıkacaktır. Bu Türklerden ziyade diğer dünyadaki milletleri çok daha fazla şeyler kaybettirir” diye konuştu.

Yrd. Doç. Dr. Yasin Şerifoğlu ise, Türk milliyetçiliğinin faşist bir milliyetçilik olmadığını belirterek, Türk milliyetçiliğinin Avrupa Birliği gibi ırkçı ve ayrımcı olmanın yanı sıra tamamen birleştirici özellikler taşıdığını kaydetti. Yoğun katılımın yaşandığı panel, diğer konuşmacıların konuşmalarının ardından sona erdi. (İHA)

TÜRKAV- KASTAMONU ŞUBESİ

3 MAYIS 1944 TÜRKÇÜLÜK GÜNÜ PANELİ

Türkav (Türkiye Kamu Çalışanları Kalkınma ve Dayanışma Vakfı) Kastamonu Şubesi tarafından, 3 Mayıs 1944 Türkçülük Dâvâsı ve Türkçülük Günü anısına bir panel düzenlenmiştir. 

Program, 2 Mayıs 2013 Perşembe Günü saat: 19.00’da Kastamonu belediyesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilmiştir.
Türkav Kastamonu Şube başkanı Doç. Dr. Cevdet YAKUPOĞLU’nun yönettiği panelde; Doç. Dr. M. Serhat YILMAZ: “Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Türkçülük Fikir Akımının Gelişimi”; Yrd. Doç. Dr. Yasin ŞERİFOĞLU: “Türk Sözünün Anlamından Hareketle Türk Milleti Kavramı”; Emekli Eğitimci Celal ÜNAL: “3 Mayıs 1944 Türkçülük Dâvâsı” başlıklı konuşmalarını yapmışlardır.
Şube Başkanı Doç. Dr. Cevdet Yakupoğlu, böyle bir program yapmadaki amaçlarını, Türkiye ve dünyadaki o dönem hadiselerinin bugün daha iyi tahlil edilebilmesini sağlamak olduğunu ifade etmiş ve konuyu şu şekilde özetlemiştir: 
“Bu programın amacı Türk Milliyetçisi oldukları ve Türkiye’nin milli menfaatlerini savundukları halde 3 Mayıs 1944 ve sonrasında tutuklanıp işkence görenleri, toplumdan dışlananları, işten çıkarılanları, Türk Milleti’nin bekası ve milli menfaatleri uğruna kendini feda edenleri; Türkçülük fikrinin gelişmesine katkı sağlayanları anmak; günümüzde tartışmaya açılan ve aşağılanmak istenen “Türk, Türk Milliyetçiliği, Türk Milleti, Türkiye, Türkiye Cumhuriyeti vb.” kavramların boş değerler olmadığını anlatmaktır. 
1944’te Türkçülük Dâvâsı sonucunda hapse mahkum edilip, 1,5 yıl yattıktan sonra aklanan Türk Milliyetçilerinin (A. Türkeş, N. Atsız, N. Sançar, Z. V. Togan, O. Ş. Gökyay, R. O. Türkkan, H. Namık Orkun, Hikmet Tanyu, H. F. Cansever, F. Tevetoğlu, Cemal Oğuz Öcal, İsmet Tümtürk, Muzaffer Eriş, Sait Bilgiç, Zeki Özgür, Sadi Özbek, Cabbar Şenel, Nurullah Barıman, Cihat Savaşfer, Fazıl Hisarcıklı, Yusuf Kadıgil, Fehiman Altan, Saim Bayrak) ruhu şad olsun.”

Türkiye Kamu Çalışanları Kalkınma ve Dayanışma Vakfı 

(TÜRKAV)
Kastamonu Şubesi
www.kastamonuturkav.org

Paylaş...

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

76 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

Instagram

Üye Girişi

Fotoğraf Albümü

  • Kategori: Anma Haftası 2017
  • Kategori: Anma Haftası 2016
  • Kategori: Anma Haftası 2015
  • Kategori: Anma Haftası 2014

          gulhan_37