Mehmet Feyzi Efendi Dualarla Anıldı

anma_2013_2

 Bediüzzaman Said Nursi'nin Kastamonulu talebelerinden Mehmet Feyzi Efendi ölümünün 24. yılında çeşitli etkinliklerle anıldı.

Türkiye Kamu Çalışanları Kalkınma ve Dayanışma Vakfı Kastamonu Şubesi tarafından tertip edilen ve Kastamonu Belediyesi'nin katkılarıyla hazırlanan program kapsamında, dün "Kastamonu'nun Manevi Değerlerinden Mehmet Feyzi Efendi" isimli sergi açılışı gerçekleştirildi. Barutçuoğlu Alışveriş Merkezi'ndeki serginin açılış törenine Kastamonu Valisi Erdoğan Bektaş, Belediye Başkan Vekili Bahri Yavuz, İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcıları Ünal Akgün ile Fahrettin Şenoğlu, siyasi parti temsilcileri ile çok sayıda davetli katıldı.

  Serginin açılış konuşmasını Yrd. Doç. Dr. Burhan Baltacı yaptı. Baltacı: "Kastamonu'muzun manevi değerlerinden merhum Mehmet Feyzi Efendi Hazretleri'nin ahirete irtihalinin yıl dönümünde Mart ayının ilk haftasında her yıl Türkiye Kamu Çalışanları Vakfı Kastamonu Şubesi tarafından şehrimizde bir anma haftası düzenlenmektedir. Bu yıl da düzenlenen anma haftasının ilk etkinliği bugün açacağımız sergidir.

  Sayın Valimizin Kastamonu değerlerini yaşatma, ortaya çıkarma adına yapmış olduğu değerler şehri Kastamonu projesini de bir katkı olması açısından değerlerimizden Mehmet Feyzi Efendi ile ilgili bilgi, belge, hatıra, kitap, resim, fotoğraf sergisinin açılışı için kendilerinin teşriflerini arz ediyorum" dedi.

  Kastamonu Valisi Erdoğan Bektaş yaptığı konuşmasında;   "Bir tohum attık, değerler şehri Kastamonu dedik. Gerçekten Kastamonu'da çok değer varmış, onun da biraz farkına varmış olduk hepimiz. Bizim ektiğimiz tohum yavaş yavaş filizlenmeye, kök salmaya başladı, esasen önceden var olan köklerle buluşmaya başladı. Bu gerçekten güzel bir gelişme. Kastamonu'nun bugün, gerçekten sahip olduğu değerlerin bir şekilde farkına varması, yaşatmaya çalışması her türlü takdirin üzerinde. Mehmet Feyzi Efendi'yi ben tanımadım ama Kastamonulular biliyorlar, seviyorlar, yaşatmaya çalışıyorlar. Kastamonu için önemli, manevi varlıklarından birisi. Öncelikle ben kendilerine rahmet diliyorum. Hayırlı olsun, ellerinize sağlık, inşallah başka filizlerle, başka ağaçlarla, başka mekanlarda buluşmak üzere. Ben gerçekten bu sergiye ve bu çerçevede yapılan çalışmalara emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Umarız değerleri olan değerli bir şehirde hep beraber huzurla yaşarız. Sevgiler saygılar sunuyorum" dedi.

1001201357

  Sergiden fotoğraflar için tıklayınız.

  Gümüşlüce'deki düzenlenen anma törenine çok sayıda vatandaş katıldı. Programa MHP Kastamonu Milletvekili Emin Çınar, AK Parti Kastamonu Milletvekili Mustafa Gökhan Gülşen, Kastamonu Belediye Başkan Vekili Bahri Yavuz, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, AK Parti İl Başkanı Av. Metin Çelik, Merkez İlçe Başkanı Av. Feridun Öztürk, MHP İl Başkanı Dursun Ergin, MHP Merkez İlçe Başkanı Av. Ahmet Yavuz ve çok sayıda siyasi parti temsilcisi ve vatandaşlar katıldı.

Kabri başındaki anma programından görüntüler için tıklayınız.

  Kastamonu'da "Mehmet Feyzi Efendi'yi Anma Haftası" etkinlikleri kapsamında bir de konferans yapıldı. Alyans Düğün Salonunda yapılan konferansa, Türkiye Kamu Çalışanları Kalkınma ve Dayanışma Vakfı (TÜRKAV) Genel Başkanı Sinan Yüksel, Kastamonu Belediye Başkan Vekili Bahri Yavuz, Türkiye Kamu Çalışanları Kalkınma ve Dayanışma Vakfı (TÜRKAV) Kastamonu Şube Başkanı Doç. Dr. Cevdet Yakupoğlu, Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen) Kastamonu Şube Başkanı Orhan Sancaktaroğlu ve çok sayıda davetli katıldı.

TÜRKAV Kastamonu Şube Başkanı Doç. Dr. Cevdet Yakupoğlu'nun açılış konuşmasında:

“Türk milleti, tarihi boyunca bu vasıfları taşıyan binlerce ilim adamı, lider, devlet adamı ve gönül eri yetiştirmiştir.  Ahmed Yesevî, Mevlânâ, Yunus Emre, Hacı Bayram-ı Velî, Akşemseddin, Şeyh Şaban-ı Velî bunlardan sadece bir kaçıdır. Kastamonu’nun bağrından çıkan M. F. Efendi de böyle yüce şahsiyetlerden biridir.

Çağımız insanlığının büyük bir kısmı üstün teknolojiyi yakalamış olmasına, mükemmel silahlar imal etmesine, yüksek binalarda oturmasına, iyi eğitim almasına rağmen huzur ve mutluluğu yakalamayı, iyi insan olmayı bir türlü becerememiştir. Böyle dengesiz toplumlar ve bu toplumların yaşattığı devletler dünyanın da dengesini bozmuştur.

O halde kendi lehimize yaşanabilir dünyamızı kurabilmek için yeni bir ruha; sabır süzgecinden, sevgi çemberinden geçirilmiş sağlam görüş ve fikirlere; bu fikirleri üretmiş büyük şahsiyetlere, kısacası Mehmet Feyzi Efendilere ve onları tanımaya, anlamaya ihtiyaç vardır.

M. Feyzi Efendi’nin, hadiseler karşısındaki müspet tavrı, etrafta fitne uyandıracak fikir ve davranışlardan kaçınması; din ve dünya işlerinde orta ve kolay yolu tavsiye etmesi; din-millet ve vatanla ilgili unsurları bir bütün olarak değerlendirmesi, milletimizin kalkınması için uğraşması, kendisini ziyarete gelenlere karşılık beklemeden katkıda bulunması gibi hasletlerinin gün yüzüne çıkartılması ve bu zatın Türk-İslâm dünyasında daha fazla tanınmasının sağlanması önemli bir gerekliliktir. “ diyerek sözü Ensar Vakfı Genel Müdürü, Eğitimci-İlahiyatçı Hüseyin Kader’e bıraktı. Hüseyin Kader de  "Mehmet Feyzi Efendi'nin Tebliğ ve Eğitim Metodu" konulu sunum gerçekleştirdi.

1001201314

Konferanstan fotoğraflar için tıklayınız.

 

Paylaş...

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

70 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

Instagram

Üye Girişi

Fotoğraf Albümü

  • Kategori: Anma Haftası 2017
  • Kategori: Anma Haftası 2016
  • Kategori: Anma Haftası 2015
  • Kategori: Anma Haftası 2014

          gulhan_37