Regaib Kandili

regaib2012_2

Üç Aylar’ın müjdecisi olan Receb’in, Perşembe’yi Cuma’ya bağlayan ilk gecesi Regaib kandili…

Regaib, “rağbet”in çoğulu… Kulun, Rabbine “rağbetler”ini sunacağı mübarek bir buluşma günü.

İnşirah Suresi’nin son ayeti, “Yalnızca Rabbine rağbet et” diyor.  Biz de O’na yöneleceğiz ve affı, rahmeti, hayrı, kolaylığı, sağlık ve afiyeti O’ndan isteyeceğiz.

Efendimiz buyuruyor; “Sizden biriniz dua ettiği zaman kesin bir ifade ile dilekte bulunsun; ‘Allahım, dilersen bana ver’ demesin. Çünkü Allah’ı zorlayan hiçbir güç yoktur.” (Buhârî, Daavât 21)

Kâinatın en emîn, en doğru sözlü insanının bu müjdesini elbette en iyi şekilde değerlendireceğiz. Madem ki duayla istiyoruz ve muhatabımız Allah, o halde taleplerimizin sınırı da yok. “Çünkü Allah’ı zorlayan hiçbir güç yok.”

Hem O öylesine Kerîm, öylesine cömert ki ellerimizi duaya açıp kendisinden istekte bulunurken dahi sevap kazanıyoruz. Duayla, kulluk bilincimizi gösteriyor ve varılacak tek kapının O’nun kapısı olduğunu tasdik ediyoruz çünkü.

 

Regaip Kandili’nizi tebrik eder, bu mübarek gecenin tüm İslam âlemine huzur, barış ve bereket getirmesini temenni ederiz.

عَنْ أَنَسٍ أنّ النَّبي صَلَّىَ اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ كَانَ إذَا دَخَلَ رَجَبُ قَالَ : اللَّهُمَّ بَارِكْ لَنَا فِي رَجَبَ وَ شَعْبَانَ وَ بَلِّغْنَا رَمَضَانَ

"Allahım; Receb ve Şaban'ı bize mübarek kıl ve bizi Ramazan'a ulaştır!"
(HAdis-i Şerif - Heysemî, Mecmeu’z-zevâid, III)

Paylaş...

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

81 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

Instagram

Üye Girişi

Fotoğraf Albümü

  • Kategori: Anma Haftası 2017
  • Kategori: Anma Haftası 2016
  • Kategori: Anma Haftası 2015
  • Kategori: Anma Haftası 2014

          gulhan_37