Orta Asya'dan Amerika'ya Şeyh Şaban-ı Veli

ssv_2
Üniversitemiz tarafından “Uluslararası Şeyh Şa‘ban-ı Velî Sempozyumu” 4-6 Mayıs 2012 tarihleri arasında 3 Mart Konferans Merkezi, Şeyh Şa‘ban-ı Velî ve Ömer Fuâdî Konferans Salonları’mızda düzenlendi.

4 Mayıs 2012 Cuma günü saat 09.00’da açılışı yapılan sempozyuma Vali Vekili Ömer Faruk ATEŞ, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Seyit AYDIN, Rektör Yardımcımız ve İlahiyat Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Ali Rafet ÖZKAN, Belediye Başkan Vekili Bahri YAVUZ, TÜİK Bölge Müdürü İsmail GÖKALP, İl Müftüsü Dursun Ali ŞEKER, öğretim elemanları, üniversitemiz personeli, öğrenciler ve davetliler katıldı.

Sempozyum Başkanlığını Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Seyit AYDIN yaparken Sempozyum Koordinatörü olarak da Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ali Rafet ÖZKAN görev aldı.

Açılış konuşmasında Kastamonu’nun gelişmesi için yapılacak çalışmalarda lokomotif olmayı, bilimsel destek vermeyi, şehrimizin önünü açmayı hedeflediklerini belirten AYDIN, “Hz. Pir Şeyh Şaban-ı Velî, şehrimizin manevi mimarlarındandır. Ünü ülkemizin sınırlarını aşmış, bütün İslam alemini etkilemiş büyük bir gönül insanıdır. Yüzlerce insana yol göstermiş, ışık tutmuştur. Pek çok âlim ve ârifin istifade ettiği Allah dostlarından biridir. Bu sebeple, çağlar üstü etkiye sahip olan Kastamonu’nun yetiştirdiği önemli mutasavvıflarımızdan Şeyh Şa‘bân-ı Velî’yi Anma ve Anlama Sempozyumu tertip etmiş bulunuyoruz.

Bu sempozyumda Hz. Pîr’in hayatı, eserleri ve düşünceleri bilimin ve bilim insanlarının katkılarıyla ortaya konularak gelecek nesillere doğru bir şekilde aktarılması sağlanacaktır. Halvetîliğin Şa‘bâniyye kolunun mümtaz şahsiyetlerinin eser ve görüşleri de Şeyh Şa‘bân-ı Velî’nin günümüzdeki tesirinin daha iyi anlaşılmasına katkı sağlayacağı için sempozyuma dâhil edilmiştir.” dedi.

Sempozyum Koordinatörü Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ali Rafet ÖZKAN ise yaptığı konuşmada “Kutlu Doğum Programımızda da işaret ettiğim şu sözü sizlerle burada tekrar paylaşmak istiyorum. Dünya, dostlarını çabuk terk eder ve unutur. Allah ise dostlarını asla terk etmez, unutmaz ve unutturmaz. Mevlana, Hacı Bektaş-ı Veli, Yunus Emre gibi Şeyh Şa’bân-ı Veli de Allah’ın unutturmadığı irfan pınarlarından biridir.” dedi.

Ayrıca ÖZKAN, düzenledikleri sempozyumla Şeyh Şa’bân-ı Veli’yi anma, anlama ve dünyaya tanıtmanın yanında Amerika, Ukrayna, Kazakistan, Azerbaycan, Fas, Tunus ve Cezayir dahil olmak üzere geniş bir coğrafyanın hakkında çalışmalar yaptığı Hz. Pir’in doğduğu belde olan Kastamonu’muzu bu vesileyle cazibe odağı haline getirmeyi hedeflediklerini sözlerine ekledi.

Yurt içi ve yurt dışındaki farklı üniversitelerden toplam 24 öğretim elemanının bilim kurulunda yer aldığı sempozyumda Üniversitemizden yedi öğretim elemanı düzenleme kurulunda görev aldı.

Öğle yemeğinin ardından katılımcılar, Kastamonu İl Tertip Komitesi tarafından düzenlenen 21. Şeyh Şa’bân-ı Veli ve Kastamonu Evliyalarını Anma Haftası Etkinlikleri’nin açılış törenine iştirak etti.

1

2

3

4

 
Sempozyumun Sesi:

10

Sempozyum kapsamında 4 Mayıs akşamı saat 20.00’de İbrahim ERKAL ve Maltepe Belediyesi Türk Sanat ve Tasavvuf Mûsikîsi İcra Topluluğu, Atatürk Spor Salonu’nda sahne aldı. Yoğun ilginin gösterildiği konsere Milletvekillerimiz Mustafa Gökhan GÜLŞEN ve Emin ÇINAR, Rektörümüz Prof. Dr. Seyit AYDIN, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ali Rafet ÖZKAN, Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet AKSOY ve Bozkurt Belediye Başkanı Engin CANBAZ, üniversitemiz personeli, sempozyumumuza yurt içinden ve yurt dışından iştirak eden öğretim üyeleri, öğrenciler ve Kastamonu halkı katıldı.

İbrahim ERKAL ve Fikret ERKAYA yönetimindeki muhteşem heyet, solo ve koro eserler seslendirdi. Konserin sonunda Milletvekillerimiz ve Rektörümüz AYDIN tarafından İbrahim ERKAL ve Maltepe Belediyesi Türk Sanat ve Tasavvuf Mûsikîsi İcra Topluluğu’na çiçek ve plaket takdim edildi.

5

7

8

9

Üç gün süren sempozyumda Şeyh Şa‘bân-ı Velî’yi ve diğer velîleri bütün yönleriyle ele alan on dört oturumun ardından Rektör Yardımcımız ve Sempozyum Koordinatörü Prof. Dr. Ali Rafet ÖZKAN’ın oturum başkanlığında değerlendirme oturumu yapıldı. Değerlendirme oturumunda; katılımcılar “Uluslararası Şeyh Şa‘ban-ı Velî Sempozyumu”nun düzenlenmesine vesile olan Rektörümüz AYDIN’a teşekkür etti. Katılımcılardan Prof. Dr. Ramazan MUSLU sempozyumun çok başarılı geçtiğini ve organizasyonun standartların üzerinde olduğunu belirtti. Doç. Dr. Mehmet RIHTIM sempozyumun uluslararası boyutuna dikkat çekerek Üniversitemizi, Azerbaycan’daki Kafkas Üniversitesi’ne davet ederek işbirliği yapmak istediklerini dile getirdi. Son olarak değerlendirmede bulunan Yrd. Doç. Dr. Mustafa TATCI, 2014 yılının Şeyh Şa‘ban-ı Velî Yılı olarak seçilmesi için UNESCO’ya teklif getirilmesi gerektiğini söyledi. Ayrıca değerlendirmede bulunan katılımcılar Kastamonu Üniversitesi’nde Şeyh Şa‘ban-ı Velî Enstitüsü kurulması gerektiğinin altını çizdi.

Bu Sempozyum Bizlere Yol Gösterici Olacaktır.

Değerlendirme Oturumu’nun ardından konuşma yapan Rektörümüz katılımcılara Sempozyumun en iyi şekilde değerlendirilmesine vesile olduklarını belirtti. AYDIN: ”Tebliğlerden İslam dünyasında Orta Asya’dan Hint Yarımadasına, Balkanlardan Amerika’ya ihmal edilemeyecek derecede velilerin yaşadığı anlaşılıyor. Milli olması planlanan bu sempozyum gelen talepler sayesinde milletlerarası oldu. Bu sempozyum bizlere yol gösterici olacaktır.

Gelen teklifler arasında yer alan Şeyh Şa‘ban-ı Velî Enstitüsü ve Okulu, beste, roman, film gibi orijinal fikirleri elbette değerlendireceğiz, üniversitemiz bu konuda üzerine düşeni yapacaktır.” dedi.

3 Mart Konferans Merkezi’mizde sempozyum kapsamında Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Elemanı Yrd. Doç. Dr. Yusuf BİLEN tarafından Hüsn-i Hat Sergisi düzenlendi. Şeyh Şa’bân-ı Veli Salonunda gerçekleşen kapanış programının ardından Hattat BİLEN, Rektörümüze hat tablosu takdim etti.

Sempozyum programı katılımcıların şehir gezisiyle sona erdi.

11

13

14

Kaynak: www.kastamonu.edu.tr

Paylaş...

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

80 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

Instagram

Üye Girişi

Fotoğraf Albümü

  • Kategori: Anma Haftası 2017
  • Kategori: Anma Haftası 2016
  • Kategori: Anma Haftası 2015
  • Kategori: Anma Haftası 2014

          gulhan_37