Bir Ârif İnsandan Hikmetler/Ahmet KABAKLI

kabakli

8 Şubat 2001'de aramızdan ayrılan Şeyhulmuharrirîn Ahmet KABAKLI'yı vefatının 11. yılında rahmet ve minnetle anıyoruz.

Türkiye Gazetesindeki "Gün Işığında" köşesinde Mehmet Feyzi Efendi ile ilgili yazmış olduğu yazısı:

Bir ârif insandan hikmetler / Ahmet Kabaklı

Kastamonu seyahatim, halkların en inançlısı ve insanseveri, maneviyatın en yükseği ve öğrencilerin en meraklısı olan topluluklarla tanıştırıp beni mutlu etti. Konferansımın bütün yüzleri güldürdüğü gece beni salonlarına davet eden Kamu Çalışanlar Derneği, bana mutlu çehrelerle beraber, hayran oldukları, kâmil insan Mehmet Feyzi Efendi’nin vecizeleriyle tanıştırdı. İşte ondan en seçme özlü sözler:

 1. “ Kur’an ilâhi bir sofradır. Ama ondan mizacı bozulmayanlar hakkıyla istifade edebilirler.”

2. “Benim yüzümden ne dünyada, ne de ahirette kimseye zarar gelmesini istemem. Şahsım nâmına ne yaptılarsa, hepsini helâl ettim. Ama ilme ve ulemaya ait haklara karışmam.

3. “Buhari’ye dil uzatan nasipsizlere: Altı hadisi senetleriyle, râvileriyle bilmeyenler, 600.000 hadis-i şerifi en emin ellerden alıp, senet ve râvilerini didik didik inceledikten sonra beyan edip toplayan zâta karşı söz söyleme cesaretini gösteren nasipsizlere ne demeli?!...”

4. “Kıyamete kadar evliyâ noksan olmaz. Her asırda sıddîk da vardır, zındık da… Ama her asrın sıddîkı da zındıkı da o asra göredir. Ebubekir (r.a) gibi sıddîk arayanlar, sıddîksız kalırlar.”

5. “Kur’an’ın irşadı altında bir istikâmet, bin kerâmetten daha sütündür.”

6. “Vatan şarttır. Vatanı korumak, ırzını, namusunu ve dinini muhafaza etmektir. Çünkü bunlar vatanla muhafaza olunur. Vatana hürmet, şühedâya, acdâda hürmettir. Her günah, her suç bağışlanabilir ama vatana ihanet suçu nesilden nesile, batından batına intikâl eder.”

7. “Farzdan evvel farz, ilim; farz içinde farz, ihlastır.”


Paylaş...

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

78 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

Instagram

Üye Girişi

Fotoğraf Albümü

  • Kategori: Anma Haftası 2017
  • Kategori: Anma Haftası 2016
  • Kategori: Anma Haftası 2015
  • Kategori: Anma Haftası 2014

          gulhan_37