Tevrat'ın Kur'an'a Arzı/Dr.Hakan UĞUR

h_ugur

"Kur’an’ın Yahudi ve Hıristiyanlardan Ehl-i Kitap diye bahsetmesi, onların kitaplarının da bazı ilâhî gerçekler içerdiğine işaret etmektedir. Elinizdeki kitap, Yahudilerin ve müsteşriklerin iddialarında olduğu gibi, Tevrat’ın veya Kitab-ı Mukaddes’in Kur’an için bir kaynak mahiyetinde olduğunu değil, her iki kutsal kitabın da aynı ilâhî kaynaktan neş’et ettiğini ortaya koymaktadır. Ayrıca bu çalışma, hem Tevrat’taki lafzî ve mânevî tahrifi delilleriyle göstermekte; hem de bu tahriften kurtularak günümüze kadar gelebilmiş bazı bilgilerin mevcut olduğunu gözler önüne sermektedir.
 
 Her ne kadar Tevrat metninde, okuyanı tevhide ulaştırabilecek bazı ifadeler hâlâ bulunsa da, onu saran beşerî yorumlar buna büyük ölçüde engel olmaktadır. Tevrat’ı, bu yorum ve müdahalelerden koruyacak olan da Kur’an’dır. Zira Kur’an’ın musaddık özelliğinin bir tamamlayıcısı mahiyetindeki müheymin vasfı, bu işlevi yerine getirmektedir. Bu özelliğiyle Kur’an, önceki ilâhî kitapların doğru anlaşılmasının teminatıdır. Tevrat’ın Kur’an ışığında okunmasıyla, ondaki tevhid unsurlarını ve diğer vahiy mahsulü bilgileri tespit etmek mümkün olacaktır.
 
Bu çalışmamızda, tahrife uğramamış olması muhtemel ve Kur’an esaslarına mutabık olan bilgileri derlemeye çalıştık ve bunun sonucunda gördük ki, Tevrat’ın verdiği bilgilerde Kur’an’a uygunluk arz edenler tahmin edilenden çoktur. Gerek kıssalar, gerek ibadetlerle ilgili hükümler, gerek akaid esasları, gerek cezai hükümler, gerekse ahlâk esasları alanında iki kutsal kitap arasında ciddi ölçüde bir uygunluk söz konusudur."
Dr. Hakan UĞUR'un bu kitabını aşağıdaki bağlantıya tıklayarak internet üzerinden satın alabilirsiniz.
www.kitapyurdu.com'dan satın al

Paylaş...

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

66 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

Instagram

Üye Girişi

Fotoğraf Albümü

  • Kategori: Anma Haftası 2017
  • Kategori: Anma Haftası 2016
  • Kategori: Anma Haftası 2015
  • Kategori: Anma Haftası 2014

          gulhan_37