Kastamonu’da esen Türk dünyası rüzgârı

TN8D23YZ8F4K

1997 yılının Ağustos ayıydı.
Türkiye gazetesinin Cağaloğlu’ndaki binasına uğradığımızda, heyecanla sağa sola telefon eden rahmetli Kemal Çapraz, bizi görür görmez o tatlı sert üslubuyla çıkıştı:
- “Nerelerdesin aziz kardeşim? Yeni bir milli görev bizi bekliyor. Hazırlan, akşam yola çıkıyoruz.”
- “Nereye?”
- “Kastamonu’ya.”
‘Milli görev’denince akan sular dururdu.
Kastamonu Belediyesi tarafından düzenlenen ‘Türk Dünyası Günleri’ne katılma serüvenimiz işte böyle başladı.
Adı ‘Türk dünyası’ ile özdeşleşen Kemal Çapraz, iki yıl önce trafik kazasında hayatını kaybedince, bayrağı etkinliğin isim babalarından Hoca Ahmet Yesevi Vakfı Başkanı Erdoğan Aslıyüce devraldı.
Bu kez gönüllerin piri Erdoğan Aslıyüce’nin himmeti ve Ahmet Aslıyüce’nin teşviki sayesinde Kastamonu’dayız.

***

Dr. Nefi Demirci, Sami Yavrucuk, Özcan Pehlivanoğlu, Mesut Başkır, Sacit Kaya, Abdulrezzak Park, Ethem Çimen, Mükremin Duygun, Metin Karaörs, Ekrem Özdemir, Ramazan Günay, Aynur Açıkgöz’ün de bulunduğu kafile ile erken saatlerde Kastamonu’ya vardığımızda, gözlerimiz yakın bir dostu arıyor.
Her seferinde tarihi Osmanlı Konağı’nın önünde “Gastamonya hoşgeldiniz gardaş” diye bizi karşılayan o dağ gibi adam, ne yazık ki yok artık.
Kansere yenik düşen Emin Çapraz, yakın akrabası Kemal Çapraz gibi ansızın ‘sessiz bir gemiye’ atlayarak çekip gitti aramızdan.
Emin Çapraz’ın kızı Ferhan Çapraz’ın rehberliğinde tarihi ve kültürel yerleri dolaşırken, Kastamonu’ya ilk geldiğimiz günler canlanıyor gözlerimizin önünde.
1994 yılında Süleyman Yücel’in MHP’den belediye başkanı seçilmesinden sonra ‘sihirli bir el’ değmeye başlamıştı kente sanki.

***

Sıradan bir Anadolu kasabası görümünde olan Kastamonu, Turhan Topçuoğlu döneminde ‘tarihi dokusunu’ muhafaza ederek ‘modern bir kent’ haline geldi.
Kenti ortadan ikiye bölen Karaçomak deresi, baştan başa temizlenerek ıslah edildi.
Cumhuriyet Meydanı yeniden düzenlendi, otobüs terminali yeni tesislere taşındı. Eski terminalin yerine büyük bir iş merkezi ve belediye hizmet binası inşa edildi.
Son derece gelişmiş ‘arıtma tesisi’ hizmete sokuldu, doğalgaz çalışmaları ile birlikte ‘altyapı’ tamamen yenilendi, ‘asfalt plenti’ kurularak bütün yollar kaplandı, ‘parke’ çalışmalarına hız verildi.
AKP iktidarının bütün engellerine rağmen, yaptığı hizmetler sayesinde her seferinde oylarını artıran Topçuoğlu, 29 Mart 2009 seçimlerinde ‘yüzde 49.33’ oy alarak ‘üçüncü kez’ başkanlık koltuğuna oturdu.

***

Bu yıl 15’incisi düzenlenen Türk Dünyası Günleri etkinliklerinin neredeyse tamamı, Kıbrıs’a ayrıldı.
KKTC eski Başbakanı Hakkı Atun, Meclis Başkanı Hasan Bozer, UBP milletvekili Ahmet Çaluda ve Alsancak Belediye Başkanı Dr. Yücel Atakara’nın katıldığı törende, Kastamonu ile Alsancak arasında ‘kardeş şehir’ protokolü imzalandı.
Belediye Meydanı’nda açılan kitap standında Kıbrıs’tan gelen yazarlar ve şairler kitaplarının tanıtımını yaptı.
Belediye sergi salonunda Kıbrıslı sanatçıların ‘resim’, ‘minyatür’ ve ‘el sanatları’ eserlerinden oluşan bir sergi açıldı.
Kıbrıs Türk Kültür Derneği Genel Başkanı Ahmet Göksan tarafından yönetilen panelde, adanın geleceği masaya yatırıldı.
Kıbrıs Barış Harekatı’na katılmış olan Kastamonulu muharip gazilere ‘onur ve şeref belgeleri’ takdim edildi.

***

Erdoğan Aslıyüce, 15 yıl boyunca gidip geldiği Kastamonu hatıralarını “Kastamonu’da Türk Dünyası Günleri” adı ile kitaplaştırdı.
Kentin tarihi ve kültürü ile ilgili merak ettiklerinizi yine Aslıyüce’nin “Türkiye’nin Yüreği Kastamonu” isimli kitabından okuyabilirsiniz.

İsrafil KUMBASAR / Yeniçağ Gazetesi-26.08.2011

Paylaş...

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

80 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

Instagram

Üye Girişi

Fotoğraf Albümü

  • Kategori: Anma Haftası 2017
  • Kategori: Anma Haftası 2016
  • Kategori: Anma Haftası 2015
  • Kategori: Anma Haftası 2014

          gulhan_37