İstiklâl Harbinde Etnik İhanet

1205201

Necdet SEVİNÇ kalemiyle cihat eden bir Türk münevveri… Onun elindeki kalem kılıçtan daha etkili bir silah… Onun yüreğindeki Türklük sevdası, Türk’e hizmet aşkı her şeyin üstünde. Onu farklı kılan da bence bu duruşu. Hastalığına ve sıkıntılı zamanlarına denk gelmesine rağmen uzun uğraş ve araştırmalar sonucunda yazmış olduğu (Kitabın kaynakçasında 203 tane farklı kitap bulunuyor ki bu eserin ne kadar uzun bir uğraş ve emek sonucunda ortaya çıktığının en büyük kanıtıdır.) son kitabı “İstiklâl Harbinde Etnik İhanet” sadece bir tarih kitabı değil. Zaten Necdet Hoca’nın kitabın başında da belirttiği gibi “Tarih yazmaktan ve tarih incelemeleri yapmaktan maksat geçmişi araştırmak değil, geleceği yorumlamaktır.” Kitabı okurken sadece o günleri yaşamakla kalmıyorsunuz, bugün içinde yaşadığınız olaylarla karşılaştırma ve özellikle son zamanlarda yaşadıklarımızı yorumlama fırsatı da buluyorsunuz. Tabi ki gören gözler, işiten kulaklar için.

Necdet SEVİNÇ kitabında, Mondros Mütarekesiyle başlayıp Büyük Taarruz sonrasına kadar geçen süre içerisinde yaşanan ihanet manzaralarını gözler önüne seriyor. Kitabın adının “etnik ihanet” olmasından da anlaşılacağı üzere bu ihanetler genelde Ermeni, Rum, Kürt, Çerkez, Arnavut gibi bu milletin içinde beslenip karga misali bu milletin gözünü oymaya çalışanlarca gerçekleşiyor. Elbette bu ihanetleri cezasız kalmıyor ve kalmayacaktır da. Tarih boyunca Türk’ün devletsiz kaldığı, esir yaşadığı olmamıştır, olmayacaktır da. Bu Türk’ün fıtratına aykırıdır. Bozkurt’a tasma vuramazsınız, onu çakallar, itler gibi üç-beş kemik parçasıyla kandırıp onun esaretini, bağımsızlığını elinden alamazsınız. Kitabın “HAZİN SONLARI” bölümünde bu ihanet şebekelerinin nasıl cezalandırıldığını göreceksiniz. Cezayı Türk Milleti kesmiştir, Türk’ü koruyan Ulu Tanrı kesmiştir. Mütareke döneminin mandacı hainleri Türk’ün Bozkurt’u Mustafa Kemal’in önderliğinde kazanılan zaferden sonra İngiliz, İtalyan, Yunan ağabeylerine kaçmak zorunda kalmış sonra da sığındıkları o ülkelerde açlık-sefalet içerisinde ölüp gitmişler, kimileri aklını kaybedip, akıl hastanelerinde yatmış, kimi ise ne hazindir ki linç edilerek gereken cezayı almışlardır.

Tam bir teslimiyet ve yok oluş anlamına gelen Mondros Mütarekesi sonrasında birer birer Türk topraklarını işgale başlayan Fransızlara, İngilizlere, Yunanlara kalıcı olmayacakları ileri sürülerek mukavemet gösterilmemesi emri veren Osmanlı Hükümeti ve bu emirleri uygulayan Paşa’lara, idari ve mülki amirlere inat o dönem İskenderun’da bulunan Mustafa Kemal Paşa “İngilizlerin İskenderun’a çıkmaları durumunda ateş açacağını” bildirerek karşılık vermiştir. (s.25)

İstanbul’u işgale gelen İngiliz subayları için Osmanlı Hükümetince Pera Palas ve Tokatlıyan otellerinde 80 oda ayırttırılmıştır. (s.25) Bunlar da yetmiyormuşçasına küstah Fransız Amirali Amet, itilaf devletlerine ait orduların masraflarının karşılanmasını da isteyecek ve ne acıdır ki bu para Osmanlı Bankası tarafından ödenecektir. (s.29)

İzmir’in işgali sırasında sahilde ellerinde yunan bayraklarıyla toplanıp “zito, zito Venizelos” diye işgalcilerin önünde diz çöküp selamlayanlar arasında bulunan; bugün millî ruhtan yoksun yöneticilerimizce tekrardan açılması için büyük gayretler sarfedilen Heybeliada Papaz Okulu mezunu İzmir Metropoliti Hrisostomos hiçbir Türk evladının unutmaması gereken şu konuşmayı yapar: “…Elen çocukları! Bugün ecdat topraklarını fethetmekle İsa’nın en büyük mucizesini göstermiş oluyorsunuz. Bu uğurda ne kadar Türk kanı içerseniz o kadar sevaba girmiş olacaksınız…”

Hrisostomos’un çağrısı maalesef karşılıksız kalmamış ve işgal’in sadece ilk gününde 5.284 Türk katledilmiştir. Lakin gün olur, devran döner. 9 Eylül 1922 günü muzaffer ordu komutanı olarak İzmir’e giren Nurettin Paşa’yı ilk tebrik edenler arasında bu haysiyetsiz papaz Hrisostomos da vardır. Nurettin Paşa ise Türk kanı içmeye davet ettiği o günleri unutmamıştır ve papazı divan-ı harbe vereceğini söyler. Fakat papaz Nurettin Paşa’nın huzurundan çıkar çıkmaz meydanda toplanan halk tarafından paramparça edilir.

Paylaş...

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

62 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

Instagram

Üye Girişi

Fotoğraf Albümü

  • Kategori: Anma Haftası 2017
  • Kategori: Anma Haftası 2016
  • Kategori: Anma Haftası 2015
  • Kategori: Anma Haftası 2014

          gulhan_37