Hacı İbrahim KÜÇÜK'ün Vefatı

074_k

Kastamonu’nun önde gelen eşrafından ve memleketteki dinî yaşantının mühim temsilcilerinden, aynı zamanda Merhum Mehmed Feyzi Efendi’nin ilk talebelerinden olan Hacı İbrahim Küçük 1 Haziran 2011 tarihinde Regaib Kandili arifesinde Hakk’a yürümüş ve 2 Haziran 2011 Perşembe günü Öğle namazını müteakip kılınan cenaze namazından sonra Kastamonu şehir merkezinde Hisarardı semtinde Gümüşlüce Kabristanındaki aile mezarlığına sevenlerinin yoğun katılımıyla defnedilmiştir.

Hacı İbrahim Küçük, resmî kayıtlara göre 1914 yılında Kastamonu’nun Devrekâni ilçesinde dünyaya gelmişti.

1940’lardan itibaren Kastamonu Hz. Pir Şeyh Şaban’ı Velî Camiinde imamlık yapan Hacı İbrahim Küçük, uzun süre hizmetten sonra bu görevinden emekli olmuştur.

İlk ciddi eğitimini Mehmed Feyzi Efendi’den almış, onun feyizli ilim pınarından içmiş olan H. İbrahim Küçük, Mehmed Feyzi Efendi sayesinde kendini çok iyi yetiştirmiş, özellikle 1950-1960 yılları arasında onun dizinin dibinde gördüğü Kur’an, Tefsir, Fıkıh, Hadis, Akaid, Arapça vb. derslerden edindiği bilgi birikimini, yetiştirdiği yüzlerce talebesine aktarmıştır.

Hacı İbrahim Küçük, almış olduğu bu temel eğitim sayesinde eline aldığı kitapları çok hızlı bir biçimde bitirir ve hazmeder, sonra bu eserlerden çıkardığı öz bilgiyi, çevresine en anlaşılır bir biçimde aktarırdı.

Bu şekilde sohbetleri ve dersleri sayesinde yüzlerce talebe yetiştirmiştir.

Hacı İbrahim Küçük, çevresine din, vatan, millet ve bayrak sevgisi aşılar, zorluklara karşı her zaman mücadele edilmesini tavsiye ederdi. Gelecek için her zaman ümitli idi ve çevresine daima ümit, sevgi ve kardeşlik duyguları aşılardı. Vefatında 100 yaşına ulaşmış olmasına rağmen bu ümit ve duygusunu, heyecanını asla kaybetmemişti.

Merhum Hacı İbrahim Küçük, dinde reform yapmak isteyenleri de uyarır, dinin özünün bozulmasına sebep olacak fikir ve gelişmelere karşı hassas olunmasını isterdi. O, her zaman orta yolun takip edilmesini, ifrat ve tefritten uzak olunmasını, Ehl-i Sünnet itikadından sapma olmamasını ister ve yolda çalışmalar yapardı.

İlimle, faydalı işlerle uğraşmanın önemini sık sık dile getiren Hacı İbrahim Küçük, Mehmed Feyzi Efendi’nin en sıkıntılı günlerinde onun yanından da ayrılmamış, daima haklının ve mazlumun destekçisi olmuştur.

Türkiye’nin millî manevi meselelerine duyarlı olan İbrahim Küçük, bu değerlere sahip çıkanların her zaman yanında olmuş, Kastamonu’nun ve Türk dünyasının önde gelen milliyetçileri arasında yer almıştır.

Hocalarından, özellikle de Mehmed Feyzi Efendi’den devraldığı ilmî, milli, manevi değerlerin gelecek nesillere aktarılmasında büyük emeği geçen Hafız İbrahim Küçük’ün Hacı Faik ve Ömer adlarında iki oğlu ile Melahat ve Semahat adlarını taşıyan iki kızı bulunmaktadır. Bunlardan Hafız Faik Küçük, tıpkı babası gibi uzun yıllar Hz. Pir Camii imamlığı yapmış ve böylece merhum Hacı İbrahim Küçük’ün bu mirasını devam ettirmiştir.

Üç aylara ulaştığımız bu günlerde Rahmet-i Rahman’a kavuşan Hacı İbrahim Küçük’e Allah’tan rahmet diler, yakınlarına, sevenlerine ve tüm Kastamonu halkına baş sağlığı dileriz. Mekânı Cennet olsun...

www.kastamonuturkav.org

Paylaş...

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

63 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

Instagram

Üye Girişi

Fotoğraf Albümü

  • Kategori: Anma Haftası 2017
  • Kategori: Anma Haftası 2016
  • Kategori: Anma Haftası 2015
  • Kategori: Anma Haftası 2014

          gulhan_37