"İman Hizmetinin Cephesi Türkiye'dir."

saidinursi

Vaktiyle İstanbul’un meşhur hocalarından Alasonyalı Hacı Cemal Öğüt Hoca Efendi’nin tek erkek evladı vefat etmiş. Buna çok üzülmüş, dertlenmiş. Çok da bunalmış “Bu mezar burada iken ben burada duramam" demiş ve İstanbul’dan Mısır’a gitmeye karar vermiş. O’nu bu kararından kimse vazgeçirememiş. O sırada İstanbul’da bulunan Bediüzzaman Hz.leri’ni ziyarete gider ve O’nu, Bediüzzaman Hz.leri bu sevdasından  vazgeçirir.  Hocanın kızı bu duruma hayret eder. Ve Babacığım: “Bediüzzaman Hz.leri sizi bu kararınızdan nasıl vazgeçirdi, öğrenebilir miyim?” der.

Hoca Efendi kızının bu sorusu üzerine, Bediüzzaman Hz.leri’nin  şu sözlerini nakleder. “Cemal Efendi, kumandanlar cepheyi terk etmez. Burası iman hizmetinin ateş hattıdır. Mutlaka burada bulunmanız lazımdır. Hatta değil Mısır’a, Mekke’ye Medine’ye de çağırılsanız, yine burada kalmanız ve hizmet etmeniz lazımdır. Oğlun Ali, maddeten öldü. Fakat ruhen inşallah cennette yaşayacak. Amma milyonlarca Ali, ebedi azaba müstahak hale getiriliyor, ruhen öldürülmek isteniyor. Şimdi en mühim iş, onların imanlarına hizmet etmektir. Bu hizmetin de asıl ve en mühim yeri burasıdır. Çünkü buradaki tahribat çok ağırdır. Bu memleket, tamiratın da merkezi olacak. Buranın intibahı(uyanması), İslam aleminin de, insanlık aleminin de uyanışına yol açacak inşaallah." (Vehbi Vakkasoğlu, Başkasının Günahına Ağlayan Adam,68)

 

  BEDİÜZZAMAN HAZRETLERİNİN TÜRKLÜKLE İLGİLİ GÖRÜŞÜ

“Afyon mahkemesinde savcı iddianameyi okurken mütemadiyen Said-i Kürdî, Said-i Kürdî diyerek, idam talep eder. Üstad Hz.leri ise ayağa kalkarak mahkemeye karşı, “Ben Türk Milletindenim” diyerek haykırır. Merhum Mehmet Feyzi Efendi bu hatırayı anlattı. Bizler, Dr. Mustafa Yetgin, Diş Doktoru Osman Şahin, ben Vedat Kader ve merhum Mustafa Osman Efendi bulunuyorduk. Efendi Hz.leri yukarıdaki hatırayı naklettikten sonra, Mustafa Osman Efendi’ye dönerek: “Mustafa Osman, o mahkemede sen de vardın, Üstad’ın bu sözünü duymadın mı?” diye sordular. Mustafa Osman Efendi de duyduğuna ve gördüğüne şahitlik etti.” (Anlatan: Vedat Kader, Safranbolu)

                                             MUSA ÖZDAĞ

Mehmet Feyzi Efendi Hz.leri’ nin en yakın talebelerinden ve emekli İmam-Hatip Lisesi öğretmenlerindendir.

Öğrencilerini çok seven, onlara şefkatli davranan hocamız, öğrencilerini en iyi yetiştirmek için çok büyük gayret gösterirdi. Ders saatleri dışında da Arapça ve talim kursları tertip ederek, öğrencileri üniversite hayatına hazırlarlardı. Üniversiteye giden talebeleri, üniversite hocalarının takdirlerini kazanırlardı. Musa Özdağ hocamız, Mehmet Feyzi Efendi Hz.lerinin evinde bulunduğu zaman, misafirlere yapılan sohbetleri not eder, ramazanda teravih namazını kıldırırlardı. M. F.Efendi Hz.leri’ nden,  Kuran Talimi, Tefsir, Hadis, Arapça, Fıkıh ve Akaide dair dersler almışlardır. Yaz aylarında 10-30 gün arasında değişen süre içerisinde kıra beraber çıkarlardı. Orada da feyiz ve bilgi akımı devam ederdi. Musa Özdağ Hocamız, Efendi Hz.lerine gereken hizmetleri yaparlardı.1980 yılından itibaren  İmam-Hatip Okulundan arkadaşlarına ve dinlemek isteyenlere Nesefi Tefsiri’ni açıklamaya başlamışlar ve bu tefsirin açıklanması hâla devam etmektedir. Ayrıca Türkiye Kamu Çalışanları Vakfı Kastamonu Şubesi kurulduğu andan itibaren, Cuma akşamları yapılamaya başlanan Kuran Sohbetleri günümüzde de devam etmektedir. Musa Özdağ Hocamız, M. F.Efendi Hz.’leri’nin sohbetleri esnasında tuttuğu notlardan “Mehmet Feyzi Efendi’den Feyizler” isimli eserlerinin 8. cildi basılarak okumak isteyen din kardeşlerimizin istifadesine sunulmuştur. M.F.Efendi Hz.leri’ nin hayatını ve “Feyizlerden Damlalar” adlı eserleri kaleme alarak ölümsüz hale getirmiştir. Ayrıca “Kavramlar ve Yorumlar, Duygular ve Düşünceler” isimli değerli eserlerini bizlere takdim ettiler. Günümüzde büyük manevi ihtiyaçlara cevap verecek bu eserler, Kuran’ın feyzinden akan coşkun sular gibidir. Okuyanların susuzluğunu giderir.

                                       ŞABAN KALAYCI

İmam-Hatip Lisesi emekli Arapça öğretmenidir. Ve M. Feyzi Efendi Hz.lerinin talebelerindendir. Bu hocamız da “Saklanan Gerçekler, Osmanlının Manevi Dünyası ve Mehmet Feyzi Efendi Hz.lerinin sohbetlerini dinleyenlerin hatıralarını anlattığı “Karanlıktan Aydınlığa ve Karanlıktan Nura” isimli eserler telif etmişlerdir.

Allah cümlesinden razı olsun ve kendilerine hayırlı ve sağlıklı ömürler ihsan eylesin.

 

DERLEYEN: Celal ÜNAL   KAYNAK    :  Tarihçe-i Hayat (B. Said Nursi)

Paylaş...

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

18 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

Instagram

Üye Girişi

Fotoğraf Albümü

  • Kategori: Anma Haftası 2017
  • Kategori: Anma Haftası 2016
  • Kategori: Anma Haftası 2015
  • Kategori: Anma Haftası 2014

          gulhan_37