Dua

Ey mülkün gerçek sahibi olan Allah’ım! Sen yeryüzünde mülkü dilediğine verirsin, dilediğinden de alırsın. Dilediğini yüceltir, dilediğini alçaltırsın. Her türlü iyilik  yalnızca Senin elindedir. Hiç kuşku yok ki, Senin her şeye gücün yeter. Ey Rabbimiz! Senden hidayet, takva, iffet ve gönül zenginliği istiyoruz. Bizleri bağışla, merhamet et ve doğru yoldan ayırma. Bize sağlık, afiyet ve hayırlı rızık ver. Ey kalpleri yönlendiren Allah’ım, kalplerimizi itaate yönelt. Hidayetten ve dürüstlükten ayırma.

İlâhi Yâ Rabbi! Unutarak ve yanılarak işlediğimiz günahlardan dolayı bizi sorumlu tutma, günahlarımızı bağışla. Bizleri, son nefesimize kadar iyilik ve erdem sahibi kullarınla birlikte yaşat, onlarla birlikte canımızı al ve Hesap Gününde yine onlarla birlikte haşreyle Ya Rabbi!

Allah’ım! Acizlikten, tembellikten, korkaklıktan, perişan hale düşüren ihtiyarlıktan, kabir azabından, cimrilikten  Sana sığınıyoruz. Bize yeterli helâl rızık nasip ederek haramlardan koru. Bahşedeceğin lütuf ve kereminle bizi Senden başkasına muhtaç etme. Bize dünyada da, âhirette de iyilik ver ve bizi cehennem azabından koru.

Ya Rabbi! Senin rahmetini kazandıracak, bağışlamanı sağlayacak işler yapmayı, her türlü günahtan uzak durmayı, bütün iyiliklerden pay almayı, cehennemden kurtulup cennete girerek ebedi kurtuluşa ermeyi bizlere nasip eyle. Bizi ve soyumuzdan gelen insanları, namazı dosdoğru kılanlardan eyle. Hesâbın görüleceği o dehşetli Gün, bizi, ana-babamızı ve bütün inananları bağışla. Bize katından bir rahmet bahşet ve hakkın üstün gelmesi için yapacağımız mücâdelemizde başarıya ulaşmanın yollarını göster, ilmimizi artır. Ya Rabbi!

Allah’ım! Bahşettiğin nimetlerin yok olup gitmesinden, lütfettiğin sağlık ve afiyetin bozulmasından, ansızın vereceğin cezadan ve gazabını üzerimize çekecek her şeyden,  hayatın ve ölümün fitnelerinden Sana sığınıyoruz. Peygamberimiz Hz. Muhammed’in (s.a) Senden dilediği hayırları biz de Senden diliyoruz. Peygamberimizin (s.a.) Sana sığındığı şerlerden biz de sığınıyoruz. Yardımına sığınılacak olan yalnız Sensin.

Allahım! Elçilerin aracılığıyla bize vadettiğini bizlere bahşet. Diriliş Günü bizi mahcup etme. Hiç kuşkusuz Sen, bizim gizlediğimiz ve açığa vurduğumuz her şeyi bilirsin. Biz Sana iman ettik, bizim günahlarımızı bağışla ve merhamet eyle. Bize gözümüzün aydınlığı olacak eş ve çocuklar bahşet ve bizi dürüst ve erdemlice yaşayan, çirkin davranışlardan sakınan kimseler için öncü kıl. Kuşku yok ki Sen, bütün duâları işitirsin. Ey gökleri ve yeri yoktan var eden; görülen ve görülmeyen, açıkta ve gizli olan her şeyi en mükemmel biçimde bilen Rabb’imiz!  Annemiz ve babamız bizi çocukluğumuzda nasıl büyütüp yetiştirdilerse, Sen de onlara öylece merhamet et. Doğrusu Sen, merhamet edenlerin en hayırlısısın.

      Ey Rabb’imiz! Senin sonsuz rahmetin ve ilmin her şeyi kuşatmıştır. Şeytanın kışkırtmalarına karşı Sana sığınıyoruz. Günahlarımızdan tövbe ediyor yalnızca Sana güveniyor ve yöneliyoruz. Çünkü dönüşümüz Sanadır. Bizi ve bizden önce inanmış olan kardeşlerimizi bağışla, inananlara karşı kalbimizde en ufak bir kırgınlık ve nefret duygusuna yer verme. Duâlarımızı kabul eyle Ey Rabb’imiz! Şüphesiz Sen, kullarını görüp gözeten ve dua edenlerin duasına icabet edensin. Yâ ze’l–celâli ve’l–ikrâm! (Amin)

Ekim 2008

Not: Bu dua metni ayet ve hadislerden mülhem olarak hazırlanmıştır.   

Paylaş...

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

58 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

Instagram

Üye Girişi

Fotoğraf Albümü

  • Kategori: Anma Haftası 2017
  • Kategori: Anma Haftası 2016
  • Kategori: Anma Haftası 2015
  • Kategori: Anma Haftası 2014

          gulhan_37