İmam Hatip Liseleri Kalkınma Stratejisi

Bizim inancımıza göre yanlışlık karşısında her ferdin imkanı, bilgisi ölçüsünde yapması gereken görevler ve sorumluluklar vardır. Milli ve manevi değerlere saygılı nesiller yetiştiren İmam Hatip Liseleri son yıllarda yaşanan gelişmeler sonucunda sayı, öğrenci kapasitesi ve halkın desteği bakımından eski günlerini arar hale gelmiştir.

Hatta okulların binaları kısmen ve tamamen başka amaçlarla kullanılmaya başlanmıştır. Bu durum karşısında ülkeyi yönetenler katsayı adaletsizliğini kaldırsın her şey düzelir deyip hiçbir şey yapmadan beklemek toplumun dindarlaşmasını isteyen, dini değerlerin yaygınlaşmasını talep eden insanlara yakışmayan bir davranış olacaktır. Hz. Peygamber’in (s.a) irşadından anlıyoruz ki yanlışlık karşısında sadece kalbiyle buğzetmek elden gelen çabayı gösterdikten sonra en son başvurulması gereken bir tepki çeşididir.

Şu anda İmam hatip Liselerinin en büyük problemi yeteri kadar öğrencinin gelmemesidir. Öğrenci sayısının artırılması mutlaka gereklidir. Bunu sağlamak için imkanların seferber edilmesi gerekmektedir. Halkın yeniden bu okullara yönelmesini sağlamak için yapılması gerekenleri şu başlıklar altında ele alabiliriz.

a-      Tanıtım ve Yönlendirme Çalışmaları:

İlköğretim son sınıfındaki öğrencilerle birebir temasa geçerek İHL hakkında tanıtıcı bilgiler verilmesi; broşür, kitapçık gibi yönlendirici kaynaklar sunulması özellikle gideceği lise konusunda kararsız olan öğrenciler ve onların velileri üzerinde etkili olacaktır.

b-     Haydi Kızlar Okula Kampanyası:

Devletin kız çocuklarını okula kazandırmak amacıyla yürüttüğü bu çalışmadan İmam Hatip Liselerine öğrenci kazanma amacıyla istifade edilebilir. Kızını okula göndermek istemeyen velilere diğer okullara nazaran İHL konumu ve farklılığı anlatılarak ikna edilebilir. Ayrıca kampanyanın maddi desteğinden yararlanılabilir.

Bu kampanya dışında da kız öğrencilerin İHL gelmesini özellikle teşvik etmek gerekir. Çocuğunu liseye gönderen veliler erkek çocuklarını genellikle ilk hedef olarak bir iş kapısı elde etmesini sağlamak için göndermektedir. Buna karşılık kız çocuklarını bir çok veli, mutlaka üniversite okusun diye değil; dinini bilen, onun gereklerini yerine getiren, evlendiğinde çocuklarını bu minval üzere yetiştiren saliha bir evlat olsun diye göndermektedir. Bu sebeple ÖSS’de sıkıntıların yaşandığı bu dönemde İmam Hatip Liselerini ayakta tutacak olan kız öğrenciler olacaktır.

c-      Maddi Yardım:

İmam Hatip Liselerine gönül vermiş hayırseverlerle temasa geçerek öğrencilere ve ailelerine maddi destek sağlanır, okulun fiziki yapısını zenginleştirilirse (çeşitli laboratuvarlar, spor tesisleri, yeşil alan düzenlemesi gibi) öğrenci sayısında gözle görülür artış sağlanabilir.

d- Üniversiteye Gitme İmkanlarının Anlatılması:

Tüm meslek liseleri gibi İmam Hatip Lisesinden mezun olanlar da kendi branşında olmak üzere İlahiyat ön lisans bölümüne sınavsız geçiş hakkına sahiptir.

Lisans eğitimi olarak İlahiyat Fakültelerine ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği Bölümüne gitme imkanları vardır.

İlahiyat dışındaki lisans seviyesinde sayısal ve eşit ağırlıklı bölümlerin tercih edilmesi halinde büyük puan kaybı sebebiyle kazanma şansının azaldığı bir gerçektir. Ancak bu engeli aşmanın, pek çok kimsenin farkında olmadığı bir yolu bulunmaktadır. Buna göre ÖSS’de yüksek puan alan öğrenci 4 yıllık fakülte yerine, istediği o bölümün 2 yıllık ön lisans bölümüne kayıt yaptırır. Akademik seviyesi oradaki diğer öğrencilerden daha iyi olacaktır. Çünkü diğer liselerden mezun olan öğrenciler puanları tutmadığı için o okula kayıt yaptırırken, İHL öğrencisi gerçekte seviye olarak onlardan daha üstün olduğu halde katsayı eşitsizliği olduğu için orayı tercih etmiş olacaktır. Bunun sonucunda İHL mezunu olan o öğrenci iki yıl sonra ya belirlenmiş olan kontenjana girerek ya da dikey geçiş sınavı ile aynı okulun lisans seviyesine kolaylıkla devam etme imkanı bulacaktır. Buna göre önce Teknik üniversitenin iki yıllık ön lisansını bitiren öğrenci daha sonra kontenjana girerek ya da Dikey Geçiş Sınavını kazanarak iki yıl daha okuyacak böylelikle dört yıl sonunda mühendis sıfatını kazanacaktır.

e-     Pansiyon Açmak:

Okulun yatılı bölümünün olması halinde belirli sayıda öğrenci mutlaka temin edilebilecektir. Çünkü kırsal bölgelerde okullaşmanın yeterli seviyede olmamasının etkenlerinden birisi de köyden şehir merkezine ulaşım problemlerinin olması ve bu ulaşımın velilere ek masraf getirmesidir. Yatılı kısmı olan bir İHL, bu kaygılarla çocuğunu liseye göndermeyen veliler için bir çözüm imkanı olacaktır. Bu sebeple fiziki imkanı olan İHL bu konuda çaba göstermesi son derece önemlidir.

f-  Eğitim Kalitesi ve Okul Ortamı Olarak Örnek Olmak:

Hz. Peygamber ve O’nun eğitiminden geçen sahabe nesli güzel ahlâkları ile insanların kalplerini fethetmişlerdir. İmam Hatip Liseleri hem akademik açıdan, hem temizlik ve düzen açısından, hem de milli ve manevi değerlere saygı bakımından örnek nesiller yetiştirdiği sürece öğrencisiz kalmayacaktır. Övgüyü hak edici davranışlar ortaya koymak ilgiyi de peşinden getirecektir.

Allah’ın muradına uygun, O’nun (c.c) emirlerinin yerine getirildiği, yasaklarından uzak durulduğu bir çevre oluşturmak bu okulların başta gelen misyonudur. Bütün düzenlemelerde bu misyon göz önünde bulundurulmalıdır. Böyle bir ortamın sağlandığı okullarda Allah’ın nusreti ve tevfiki eksik olmayacaktır. Sıkıntılar varsa hal yoluna girecektir.

g- Halka Yönelik Olarak Mesleki Uygulama ve Programlar Düzenlemek:

İHL öğrencileri tarafından dini bayramlarda, kandil gecelerinde camilerde Kur’an tilaveti, ilahi okuma, peygamber sevgisini konu eden şiirler okuma, vaaz verme gibi içeriğe sahip programlar düzenlenmesi dini duyarlığı olan insanlar üzerinde olumlu etkiler bırakacak, maddi ve manevi olarak bu okulların yanında olmalarını sağlayacaktır.

h- İmam Hatip Davasına Gönülden Destek Vermek:

Yukarıda sayılanların hayata geçirilebilmesi için belki her şeyden önce İHL idareci ve öğretmenlerinin bu okulların önemini kavrayıp bu davaya gönülden destek olmaları gerekir. Ancak bu sayede İmam Hatip Liselerinin kalkınması sağlanabilecektir.              

Aralık  2006

Paylaş...

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

57 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

Instagram

Üye Girişi

Fotoğraf Albümü

  • Kategori: Anma Haftası 2017
  • Kategori: Anma Haftası 2016
  • Kategori: Anma Haftası 2015
  • Kategori: Anma Haftası 2014

          gulhan_37